Міф 4. Війна для України почалася 22 червня 1941 р.
Суть міфу:
Війна для українського народу розпочалася від моменту агресії Третього рейху проти СРСР 22 червня 1941 р.
Факти:
Участь українців у Другій світовій війні не обмежувалася періодом протистояння між СРСР і Німеччиною в 1941-1945 рр.
Ще до початку Другої світової війни, 14-18 березня 1939 р., українці Карпатської України воювали за власну свободу з Угорщиною, яку підтримувала гітлерівська Німеччина. Коротка боротьба Карпатської України коштувала, за різними даними, від 2 до 6,5 тисяч життів її захисників
Друга світова війна від самого початку відбувалася на території України. У складі польської армії українці воювали проти Німеччини з перших годин війни 1 вересня 1939 р. Уже у перший день війни німецька авіація бомбила Львів, упродовж першої половини вересня – Луцьк, Станіславів (Івано-Франківськ), Тернопіль, Дрогобич, Сарни, Яворів, Стрий та інші міста. Серед мільйона польських військових, 106-112 тисяч (за деякими оцінками, до 120 тисяч) були українцями. У боях у вересні 1939 р. загинуло близько 8 тисяч українців-громадян Польщі.
Від 17 вересня українці також воювали на боці СРСР проти поляків, а перетин Червоною армією державного кордону Польщі означав фактичний вступ Радянського Союзу у Другу світову війну на боці нацистської Німеччини вже у вересні 1939 р.
Після Вересневої кампанії у німецькому полоні опинилося близько 60 тисяч українців, до радянського полону потрапило понад 20 тисяч.
Також кілька сотень українців вступило у війну у складі німецької армії, в рамках формування ВВН («військові відділи націоналістів»).
Пізніше українців-громадян Румунії, Словаччини та Угорщини мобілізували до армій цих країн.
У лавах Червоної армії українці брали участь у радянсько-фінській війні 1939-1940 рр. Зокрема, на боці СРСР воювали 44-та та 70-та стрілецькі дивізії, які комплектувалися в Україні. Кількість загиблих українців у цій війні оцінюють щонайменше в 27 тисяч осіб (за деякими даними – 40 тисяч).
Перші українські підрозділи, що воювали на боці Фінляндії, сформували на початку 1940 р. Добровольці здебільшого набиралися з числа радянських військовополонених. Одним із найвідоміших командирів українських добровольців був холодноярівець і письменник Юрій Горліс-Горський.
Трагедією українського народу була відсутність власної держави, а отже, його розподіл між усіма воюючими сторонами у цьому конфлікті. На момент початку німецької агресії проти СРСР українці вже більше двох років перебували у вирі великої війни.