П`ятниця
19.04.2024
20:11
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт вчителя історії Голуб Катерини Олександрівни
Головна Реєстрація Вхід
До 60-річчя створення Черкаської області »
Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

З глибини століть

З давніх часів на території сучасної Черкащини селилися люди. Сліди найдавніших поселень виявлені в Чорнобаївському, Уманському, Маньківському, Канівському та Смілянському районах області. На території області знайдено понад 100 поселень трипільської культури, багато городищ, поселень і курганних могильників скіфських часів.

Територія Черкащини входила до регіону, де на початку нашої ери сформувалося ядро ранніх східнослов'янських земель, а в часи існування Київської Русі була південною порубіжною частиною Київського князівства. Тоді й виникли тут Воїнь, Канів, Родень, Корсунь та інші міста-укріплення, в яких високого рівня досягали ремесла та землеробство, військова справа і культура. Населення краю відіграло особливу роль у виникненні й розвитку українського козацтва, створенні його військово-політичної - Запорозької Січі, а також реєстрового козацтва. Найголовніші козацькі полки формувалися в Черкасах, Корсуні, Чигирині, Каневі, Кропивні, Умані. Тут зародилися державотворчі процеси, які привели до утворення в середині ХVІІ ст. Української козацької держави, першою столицею якої став Чигирин. Це місто було і резиденцією гетьмана України Богдана Хмельницького, 400-річчя від дня народження якого у 1995 р. урочисто відзначав народ України.

У різні часи землі Черкащини були ареною боротьби проти поневолення збоку Литви, Польщі, Туреччини, численних селянсько-козацьких повстань, у тому числі під керівництвом К.Косинського, С.Наливайка, Т.Федоровича, Я.Остряниці. 16 травня 1648 р. під Корсунем відбулася одна із визначальних битв Національно-визвольної війни українського народу середини ХVП ст. проти шляхетської Польщі під проводом Б.Хмельницького. Разом з ним діяли Іван Богун, Максим Кривоніс, Нестор Морозенко, Філон Джалалій.

Черкащина була одним із основних районів формування гайдамацьких загонів в Україні та розвитку гайдамацького руху, який досяг найбільшого піднесення у 1768 р. під проводом Максима Залізняка і увійшов в історію під назвою «Коліївщина».

Не обминули нашого краю і буремні події ХХ ст. До цього часу українці пам’ятають героїв Холодноярської республіки. Велика Вітчизняна війна вписала в історію Черкащини незабутні сторінки. В тилу ворога активно діяли партизанські загони та диверсійні групи, партизанські підпільні організації. Їх очолювали Ф.Р.Савченко, П.А.Дубовий, Т.К.Іванченко та інші народні месники. На початку 1944 р. на Черкащині відгриміла Корсунь-Шевченківська битва –одна з найбільших за всю війну. Безславний кінець знайшли тут 9 піхотних дивізій, танкова дивізія СС «Вікінг», інші фашистські з'єднання. В місті Корсунь-Шевченківський, який нагороджений в січні 1983 р. орденом Великої Вітчизняної війни першого ступеня, діє музей Корсунь-Шевченківської битви.

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Архів записів

Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples