Тема: Література і мистецтво в роки непу.
Мета: розкрити характерні риси
літератури та мистецтва; закріпити вміння аналізувати та узагальнювати
інформацію, працювати з історичними документами; виховувати почуття
прекрасного, повагу до надбань культури, толерантного ставлення до мистецьких
уподобань інших.
Обладнання: повідомлення учнів,
посібник, дидактичні матеріали, додаткова література.
Хід уроку.
І. Оргмомент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Історична розминка
«Входження в урок»
Бесіда за запитаннями:
-
Що таке неп?
-
Який період він охоплював?
-
Які його основні заходи?
-
Що таке коренізація?
-
Що таке українізація?
-
Які
успіхи було досягнуто українською наукою у роки непу?
- Назвіть найвідоміших
українських вчених цього періоду та їх здобутки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План.
1.
Українське національне відродження в літературі.
Літературно-художні об'єднання. Літературна дискусія 1925-1928 рр.
2.
Здобутки образотворчого мистецтва.
3.
Кіно. Світове значення кіномистецтва О.Довженка.
Пояснення вчителя.
Під впливом революційних подій та
українізації в українську літературу приходить нове покоління, котре,
спираючись на демократичні традиції дореволюційної літератури, прагнуло до
оновлення мистецтва, творення художніх творів, співзвучних цьому буремному часу
суспільних перетворень. Тому 1920-ті рр.. в історії розвитку української
літератури стали періодом «відродження».
Формування поняття "Відродження української літератури”
Бесіда з учнями навколо поняття.
Для того, щоб схарактеризувати
розвиток літератури і мистецтва цього періоду, ми з вами завітаємо у «Мистецьку
вітальню» (так я вирішила назвати форму нашого уроку).
Зараз ми розглянемо розвиток
літератури цього періоду. Перед нами виступлять літературознавці, які і
схарактеризують її. В ході їхньої розповіді ви будете уважно слухати, працювати
з інформаційною карткою №1 і заповнювати таблицю.
Виступи літературознавців:
-
Українська література 1920-х рр.”;
-
Літературно-художні об’єднання.
Виступи поетів.
Складання таблиці:
Напрямок
|
Організації
|
Представники
|
Неокласики |
|
|
Селянські митці |
|
|
Пролетарська література |
|
|
Робота з інформаційною карткою №2.
Бесіда:
-
Чому
естетичні погляди М.Хвильового викликали таку бурхливу реакцію партійного
центру?
-
Чому літературна дискусія стала ареною політичної
боротьби?
Виступ мистецтвознавця на тему: "Українське образотворче
мистецтво 1920-х рр.”
Робота з інформаційною карткою №3.
Виступ мистецтвознавця на тему: "Розвиток кіномистецтва”.
Виступ О.Довженка.
Обговорення виступів.
Висновки.
IV. Закріплення.
Робота з тестами:
- Народний комісаріат
освіти України у 1920-ті роки очолювали:
А) Г.Гринько, О.Шумський,
М.Скрипник;
Б) О.Шумський, М.Скрипник;
В) В.Затонський, Г.Гринько,
М.Скрипник.
2. Політика коренізації була проголошена:
А) 1922 р.; а) на Х з'їзді РКП(б);
Б) 1923 р.; б) на ХІ з'їзді РКП(б);
В) 1924 р.; в) на ХІІ з'їзді РКП(б).
3. Ідейним натхненником неокласиків був:
А) М.Зеров;
Б) М.Драй-Хмара;
В) В.Сосюра.
4. Першим президентом Вільної академії пролетарської
літератури (ВАПЛІТЕ) став:
А) М.Хвильовий;
Б) Я.Яловий;
В) П.Тичина.
5. «Лютером Української Літератури» називали:
А) В.Сосюру;
Б) П.Тичину;
В) М.Хвильового.
6. Фільм «Звенигора» створено режисером:
А) Д.Вертовим;
Б) І.Кавалерідзе;
В) О.Довженком.
V. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал §29-30, зап. до §.
Підготувати повідомлення "УАПЦ в 1920-х рр.”.