Вправа-вікторина
„Міфи і факти про ВІЛ/СНІД"
Мета: узагальнити знання щодо ВІЛ/СНІДу, формувати в учнів розуміння власної відповідальності за ризик інфікування ВІЛ/СНІДом.
Вчитель: Як ви думаєте, чи потрібно людині, яка живе у сучасному світі, знати про ВІЛ і СНІД? Один мудрець сказав: „Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе і супротивника – перемога буде на твоєму боці". Під супротивником ми маємо на увазі ВІЛ/СНІД: про нього потрібно знати все, щоб убезпечити насамперед себе. Тому спробуємо з’ясувати, що ми знаємо про ВІЛ-інфекцію та СНІД.
Учні класу об’єднуються у дві групи
Вчитель: Я зачитуватиму твердження по черзі кожній групі і пропоную відповідати: вони є фактом чи вигадкою. За кожну правильну відповідь групі зараховується бал. Якщо група не відповідає, або пропонує неправильний варіант відповіді, то в цьому випадку може відповісти інша група й отримати додатковий бал. Вчитель коментує відповіді учнів, більш детально пояснює незрозумілі питання
1. ВІЛ і СНІД – одне і те ж саме. (Ні ВІЛ – це вірус, СНІД – комплекс симптомів (синдром ), які виникають на останній стадії розвитку інфекції).
2. За зовнішнім виглядом Ви можете припустити, що особа – носій вірусу ВІЛ. (Ні Зовні ВІЛ-інфіковані нічим не відрізняються від інших людей. Характерні симптоми виникають лише на пізніх стадіях захворювання і можуть бути розпізнані лише медиками).
3. Поцілувавши ВІЛ-позитивного, Ви теж заразитесь. (Ні Концентрація вірусу в слині недостатня для зараження (випадків не зафіксовано). Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена).
4. ВІЛ інфікуються тільки повії, наркомани і гомосексуалісти. (Ні ВІЛ може заразитися будь-хто. Ймовірність зараження пов’язана з поведінкою людей).
5. Постільна та натільна білизна ВІЛ-інфікованого не є заразною. (Так Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом).
6. Ви можете заразитися ВІЛ у школі, де навчається хвора або інфікована дитина. (Ні Абсолютно безпечно перебувати поруч з ВІЛ-інфікованим, в тому числі і в школі. Обережності вимагає тільки контакт з кров’ю).
7. Якщо Ви – здорові та дужі, то не можете заразитися ВІЛ. (Ні ВІЛ може заразитися будь-хто).
8. Можна заразитися ВІЛ через рушники, мило, губку. (Ні Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом. Але так можна "підхопити" багато інших інфекцій).
9. Особи, які вживають наркотики, можуть передати вірус ВІЛ іншим особам, якщо вони користуються спільною голкою або шприцом для ін’єкції наркотиків. (Так У крові вірус знаходиться у високій концентрації. Для інфікування при ін’єкції достатньо крапельки крові в голці. В шприц при проколюванні вени, як правило, потрапляє невелика кількість крові, достатня для зараження).
10. Можна відразу після інфікування визначити, що відбулося зараження. (Ні Має пройти певний час (період вікна – 3-6 місяців), поки в організмі з’являться антитіла, які зможе виявити тест. Щоправда, останнім часом з’явилися тести, які виявляють частинки вірусу, але вони на сьогодні недоступні через високу вартість).
11. Вітаючись за руку, можна заразитися ВІЛ. (Ні Шкіра є природнім бар'єром для ВІЛ. Навіть потрапляння інфікованої крові на здорову шкіру цілком безпечне).
12. Людина може бути інфікованою ВІЛ і не знати про це. (Так Більшість людей не підозрюють, що інфіковані, і дізнаються про це випадково).
13. Спільне користування фонтанчиком для питної води небезпечне. (Ні Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена).
14. Оскільки ВІЛ – невиліковний, краще і не знати, інфікований ти чи ні. (Ні Незнання має кілька негативних наслідків: 1) людина не отримуватиме своєчасного лікування (розвиток СНІДу); 2) піддає ризику зараження партнерів; 3) не вживає необхідних заходів для запобігання іншим інфекціям, які для ВІЛ-інфікованого є серйозною загрозою).
15. Домашні тварини не переносять ВІЛ. (Так Вірус імунодефіциту людини не виживає в організмі домашніх тварин).
16. Без лікування від інфікування ВІЛ до розвитку СНІДу минає від 2х до 15-ти років. (Так Приблизно такий час потрібен ВІЛ, щоб зруйнувати опір імунної системи і викликати появу симптомів, що складають синдром набутого імунодефіциту людини).
17. Вірус ВІЛ може передаватися при переливанні крові. (Так Кров донорів перевіряється на наявність ВІЛ. Але не виключене інфікування в разі термінового переливання неперевіреної крові).
18. Є ліки від СНІДу. (Ні На сьогодні немає ліків, здатних подолати СНІД. Але є препарати, здатні значно знизити вірусне навантаження на організм і продовжити життя хворому).
19. Комахи, які смокчуть кров, переносять ВІЛ. (Ні Вірус гине в шлунку комах-кровососів).
20. ВІЛ-інфікований – це той, у кого тести виявили ВІЛ. Ні Інфікованою ВІЛ може виявитись людина, яка про це не підозрює, якщо у неї були незахищені статеві контакти, контакт з інфікованою кров’ю тощо.
21. ВІЛ-інфікований повинен повідомляти про свій статус в школі/на роботі. (Ні Закон захищає права ВІЛ-позитивних людей. Ніхто не має права розголошувати факт інфікування чи вимагати довідки "на СНІД", окрім самого ВІЛ-позитивного за його бажанням).
22. Існує аналіз крові, що визначає, чи заражені Ви ВІЛ. (Так Більшість тестів можуть визначити лише наявність в крові антитіл, які з’являються через 3-6 місяців після інфікування. Нові тести показують наявність власне часток вірусу. Проте вони не є доступними).
23. Спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом може призвести до зараження. (Ні Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Не зафіксовано жодного випадку зараження при контакті зі слиною, сльозами чи потом).
24. ВІЛ передається при обіймах. (Ні).
25. Чхання та кашель поширюють ВІЛ. (Ні Небезпеку може становити тільки кровохаркання, яке виникає при запущеному туберкульозі, інших патологічних легень).
26. Розвиток СНІДу в організмі інфікованого можна значно сповільнити спеціальним препаратом. (Так Існують антиретровірусні препарати, які значно сповільнюють розвиток інфекції і знижують концентрацію вірусу).
27. Вірусом ВІЛ можуть заразитися лише чоловіки. (Ні. ВІЛ вражає людей незалежно від статі).
28. Плаваючи в басейні, можна заразитись ВІЛ. (Ні Концентрація вірусу в воді буде замалою, навіть якщо у неї потрапить кров ВІЛ-інфікованого).
29. Проколюючи вуха чи наносячи татуаж спільною голкою, можна інфікуватись ВІЛ. (Так. На кінчику голки міститься достатня кількість крові з ВІЛ для інфікування при проколюванні шкіри. До того ж є ризик передачі інших інфекцій).
30. Монети та паперові гроші можуть стати джерелом зараження ВІЛ. (Ні Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій).
31. Можна заразитись ВІЛ, беручись за двері ручки чи користуючись унітазом разом з ВІЛ-інфікованим. (Ні. Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій).
32. Годування немовляти груддю ВІЛ-інфікованою матір’ю призводить до зараження ВІЛ. (Так. Вірус проникає в грудне молоко. Хоча відомі випадки, коли інфікування не відбулося. Антиретровірусна терапія знижує ризик зараження).
Підведення підсумків вікторини.
Бесіда:
- Хто може бути інфікованим ВІЛ?
- Скільки в середньому триває період, поки ВІЛ в організмі людини не спричиняє хворобу СНІД?
- Нестача яких життєвих навичок підвищує ризик ВІЛ-інфікування?
(Найчастіше, це відсутність достовірної інформації про ВІЛ/СНІД, невміння захистити себе в ситуаціях ризику, ризикований спосіб життя).