Коротко про шкільне Історичне Товариство «Коріння»
В жовтні 2013 року минуло 10 років з часу створення нашого Товариства. Створення «Коріння» було моєю ідеєю. 7 жовтня 2003 р. Загальними зборами Товариства було затверджено його Статут. І з того часу ми почали свою діяльність. Товариство було створене для координації виховної, краєзнавчо-пошукової роботи та розвитку пізнавальних і творчих здібностей учнів нашого закладу. За 10 років Товариством було проведено велику роботу. Результатом пошукової роботи членів шкільного Історичного Товариства є «Календар Шполянщини», в якому зібрані в хронологічному порядку відомості з історії Шполянщини, цікаві історичні, географічні та статистичні відомості про Шполянський край та його видатних людей.
Члени Товариства зібрали спогади односельчан, які пережили Голодомор 1932-1933 рр. Було зібрано спогади майже 30 очевидців. На основі цих спогадів ми спробували відтворити історичну картину того, що відбувалося в нашому краї в ті страшні часи. Ці спогади були вміщені в книзі спогадів «Голодомор 1932-1933 рр.: Шполянщина свідчить».
Члени нашого Товариства провели велику пошукову роботу до 80-річчя нашого Шполянського району. Ми стали переможцями краєзнавчої вікторини, яку проводив районний відділ у справах молоді і були нагороджені Почесною грамотою та цінним призом.
Взяли участь у Всеукраїнській акції «Збережемо пам’ять про подвиг», присвяченій 60-річчю визволення України та Великої Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр., в обласному військово-патріотичному конкурсі «Шляхами подвигу і слави». В рамках цих заходів зібрали установчі дані на 14 ветеранів війни, 13 остарбайтерів та на 60 односельчан, які перебували на окупованій території та зібрали їхні спогади. Також було складено узагальнені списки на 380 матусян з вказівкою на час та місце їх загибелі і поховання. Ми зав’язали листування з членами пошукових загонів з деяких населених пунктів, в яких є могили наших земляків. Крім того, нами встановлені дані на 61-го жителя нашого села, які воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни і загинули або пропали безвісти та прізвища яких не були занесені до Книги Пам'яті села. На ознаменування річниці Великої Перемоги ми передали ці дані для занесення їх до сільської Книги Пам'яті. Також взяли участь у вікторині «Партизанська слава», приуроченій Дню партизанської слави, який щорічно відзначається у вересні. Її проводила обласна рада ветеранів, обласний краєзнавчий музей та редакція обласної газети «Черкаський край». У цій вікторині ми зайняли почесне третє місце.
Брали участь у Всеукраїнській туристично-краєзнавчій експедиції «Краса і біль України», Всеукраїнському просвітницько-патріотичному конкурсі вчинених дій щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. «Пам’ять народу» та в інших заходах в рамках краєзнавчо-пошукової роботи. Стали лауреатами обласного туру Всеукраїнської історико-географічної експедиції «Історія міст і сіл України».
В 2013-2014 навчальному році взяли участь у конкурсі, присвяченому 70-річчю визволення Черкащини від нацистів, який оголосив кабінет історії і суспільствознавчих дисциплін Черкаського ОІПОПП. Ми надіслали матеріали своєї пошукової роботи «Хроніка героїзму і страждань: Шполянщина в контексті подій Великої Вітчизняної війни на Черкащині».
У листопаді 2013 р. члени Товариства взяли участь у обласному проекті Ліги старшокласників «Ми – патріоти Черкащини» у під проекті «На цій землі я народився». На конкурс «Сліди війни в моїй родині» було представлено чотири роботи «Військовими дорогами сапера» (Омельченко Альона), «Тричі мобілізований» (Бондар Анастасія), «Шляхами остарбайтера» (Мироненко Михайло), «Доля військовополоненого» (Мартиненко Олександр). Ці матеріали розміщені на сайті Ліги старшокласників Черкаської області Черкаського освітянського порталу (http://liga.ed-sp.net/).