Урок-суд
Тема: Гетьманат
П.Скоропадського
Мета: Узагальнити і
закріпити знання про Українську державу П.Скоропадського як фазу в розвитку
української державності; розвивати вміння формулювати власну думку, сласні
погляди на українську історію, вислухати думку опонента; формувати навички
роботи з історичними першоджерелами,
монографічною літературою і вміння робити власні висновки; виховувати свідомий
патріотизм.
Тип уроку: урок-суд
(узагальнення та систематизація знань)
Епіграф: Історія проситься в сни нащадків (Л.Костенко)
ХІД УРОКУ
І. Оргмомент.
ІІ. Узагальнення та
систематизація знань
- Вступне слово вчителя.
УНР і гетьманат – це фази
розвитку української державності, жодної з них не годиться викидати з нашої
історії. У науці, як і в житті, немає одномірності і однозначності. Давні хрестоматійні
постулати іноді важко спростувати чи розвінчувати не так через нестачу
аргументів, як через звичайнісінький консерватизм, який є однією з рис
пересічного. Зрештою ми всі з минулого, і його „домоклів меч” ще довго висітиме
над багатьма з нас. Ми сьогодні спробуємо всебічно і об’єктивно проаналізувати
гетьманат, визначити позитивне і негативне в діяльності гетьманського уряду і з
пошаною до особистості самого П.Сагайдачного дати йому оцінку з погляду дня
сьогоднішнього, керуючись настановою нашого Кобзаря:
Прочитайте знову
Тую славу, славу. Та читайте
Од слова до слова.
Все розберіть... та й спитайте
Тойді себе: що ми?
Чиї сини? Яких батьків.
Суддя: Слухання
справи „Гетьманат П.Скоропадського” прошу вважати відкритим. На слуханні
присутні: прокурор, адвокат, присяжні, свідки обвинувачення, свідки захисту,
преса. До суду надійшла біографічна довідка про П.Скоропадського.
Секретар суду:
П.П.Скоропадський походить із старовинного роду. Засновником його був виходець
з Уманщини Федір Скоропадський, який воював у війську Б.Хмельницького. Онук
Федора І.Скоропадський у 1708-1722 рр. був гетьманом України. П.Скоропадський
виховувався в пошані до української старовини і культури. Закінчив найбільш
привілейований навчальний заклад при царському дворі - пажеський корпус. Під
час світової війни командував лейбгвардійським полком, потім кавалерійською
дивізією і армійським корпусом. Улітку 1917 р. українізував 40-тисячний Перший
корпус і перетворив його в серйозну бойову силу. На з'їзді в Чигирині його
обрали почесним отаманом Вільного Козацтва України. 29 квітня 1918 р. обраний
гетьманом Української держави.
Суддя: Слово
надається прокурору.
Прокурор: Керівники
Української Ради ставилися до генерала-монархіста вкрай недоброзичливо, бо
справедливо вбачали у зростанні його впливу загрозу демократії. Скоропадський
змушений був залишити службу, після чого зблизився з партією українських
хліборобів-демократів. Близькі йому люди утворили так звану „Українську народну
громаду”. Ця організація почала проштовхувати думку про те, що тільки сильна диктаторська влада здатна вивести
країну з безладдя і анархії. Німецьке
командування внесло власну частку в підготовку перевороту. Тобто, захоплюючи
владу, Скоропадський опирався на німецькі багнети.
Суддя: Слово
надається свідкам сторони обвинувачення. Просимо Вас розповісти про причетність
до даних подій, які факти Вам відомі.
Свідок обвинувачення:
Я, боєць дивізії синьожупанників,
свідчую, що у ніч на 28 квітня 1918 року за розпорядженням керівника
окупаційної адміністрації Ейнгорна у
Києві було роззброєно одну з найбільш боєздатних військових частин УНР –
дивізію синьожупанників, що відкривало
дорогу Скоропадському захопленню влади.
Свідок обвинувачення:
Я, секретар Центральної Ради, засвідчую,
що 28 квітня 1918 року в зал засідань увірвалися озброєні німецькі солдати,
наказали всім підняти руки в гору, обшукали і заарештували двох міністрів.
Наступного дня відбулося останнє засідання
Центральної Ради. У ніч на 30 квітня прибічники гетьмана захопили
державні установи.
Суддя: Питання
адвоката і прокурора до свідка є ?
Адвокат: Ні.
Прокурор: Ні.
Суддя: Слово
надається адвокату.
Адвокат: Не для
власної користі взяв на себе тягар тимчасової влади П. Скоропадський. Всі
знають, що в Україні всюди ширилася анархія і що тільки тверда влада могла
навести лад. Тим, що звуть себе
українцями, повинні пам’ятати, що
коли б не було виступу Скоропадського, німці кілька днів пізніше завели б на
Україні звичайне генерал – губернаторство. Воно було б оперте на загальних
основах окупації і нічого спільного з
українством, розуміється, не було б. Хоча було повалено законний уряд,
але іншого виходу не було. До того ж переворот
відбувся малою кров′ю .
Суддя: Суд розпочинає
слухання свідків сторони захисту.
Свідок : Я простий
селянин з Полтавщини свідчую, що в умовах окупації послабилась роль всіх державних
установ, закони не діяли, економічні перетворення призупинились, землі у селян забралися назад. Все це призводило до
повсюдного хаосу і безладдя. Чим
далі, тим більше центральний уряд
не міг контролювати становище на місцях.
Суддя: Питання до
свідка є ?
Прокурор: Ні.
Адвокат: Ні .
Суддя: Прошу
запросити свідка.
Свідок : Я, делегат
хліборобського конгресу, засвідчую, що на ньому було присутньо 8 тисяч делегатів. Як тільки у ложі з′явився
Скоропадський, у залі вибухнула овація, пролунали вигуки ”Хай живе гетьман !„
Після цього головуючий запросив його у
президію і той подякував
присутнім за те, що вони довірили йому владу. У сутичці з охоронцями
Центральної Ради загинули тільки три офіцери – гетьманці, а з жертв серед охоронців не було.
Суддя: Чи є запитання
до свідка?
Прокурор: Ні.
Адвокат: Ні.
Суддя: Слово
надається прокуророві.
Прокурор: Старі
чиновники доклали зусиль щодо зміцнення державної влади, діючи звичними для
себе репресивними методами. Після гетьманського перевороту в Україні
прокотилася хвиля арештів і розстрілів тих, хто ще недавно на чолі місцевих Рад
конфісковував земельну власність поміщиків, розподіляв землю і майно великих
землевласників. Замість законності і правопорядку, які обіцяв гетьман, його
урядовці чинили сваволю і беззаконня, залякування і терор.
Суддя:
Слово надається свідку.
Свідок:
Я, селянин з Київщини, свідчу, що в нашому селі були заарештовані активні
революціонери, навіть їхні сусіди, родичі і випадкові особи, деяких із них було
розстріляно, а їхні домівки було спалено.
Суддя: Питання до свідка є ?
Прокурор: Ні.
Адвокат:
Ні .
Суддя:
Слово надається адвокатові.
Адвокат:
Оточення Павла Скоропадського складалося з поміркованих чиновників, військових
і громадських діячів, зв’язаних з Україною ще з дореволюційних часів. Серед
членів гетьманського уряду переважало переконання, що переворот відкрив
можливість побудови нової за формою Української держави, яка встановить новий
стабільний політичний лад, що ґрунтуватиметься на засадах приватної власності й
забезпечить національне відродження.
Суддя: Слово
надається свідку.
Свідок: Я, помічник
міністра , свідчу, що орієнтація на кваліфікованих чиновників досить швидко
дала свої результати. В Україні запрацював адміністративний апарат, що узявся
наводити порядок в суспільстві, скасувати безвладдя.
Суддя: Чи є запитання
до свідка?
Прокурор: Ні.
Адвокат: Ні.
Суддя: Слово
надається прокуророві.
Прокурор: При
формуванні армії Скоропадський боявся, що він вкладе рушниці в руки людей, які
були незадоволені соціальною політикою режиму. Тому гетьман повернувся до
старих планів утворення козацького стану й формування козацьких частин, але він
планував покладатися при формуванні збройних сил перш за все на верстви
заможного селянства.
Суддя: Слово
надається свідку.
Свідок: Я,
вояк-січовий стрілець, посвідчую, що три дивізії і полк січових стрільців, що
перебували у розпорядженні Центральної Ради були роззброєні. Гетьманський
Універсал про відродження козацького стану не був втілений в життя і режим
змушений був спиратися виключно на окупаційні багнети.
Суддя: Чи є запитання
до свідка?
Прокурор: Ні.
Адвокат: Ні.
Суддя: Слово надається
адвокатові.
Адвокат:
Скоропадський виношував великі плани щодо створення української національної
армії. Вона задумувалася у складі восьми армійських корпусів, гвардійської
дивізії, чотирьох кавалерійських дивізій і спецчастин. Чисельність такої армії
у мирний час мала становити 300 тис. чоловік.
Суддя: Слово
надається свідку.
Свідок: Я, чиновник
військового міністерства, стверджую, що влітку 1918 року закінчилося формування
на добровольчих засадах дивізії. Восени у Білій Церкві почалося відтворення бригади
січових стрільців.
Суддя: Чи є запитання
до свідка?
Прокурор: Ні.
Адвокат: Ні.
Суддя: Слово
надається прокуророві.
Прокурор: Відразу
після ліквідації в Україні радянської влади великі землевласники за допомогою
іноземних багнетів почали спішно відновлювати свою власність на землю і майно.
На їхні вимоги власті примушували селян повертати не лише землю і реманент, а й
відшкодовувати втрати, яких зазнали поміщики під час революції. При цьому,
стягуючи збитки, вони нерідко вимагали значно більше, ніж втратили.
Суддя: Слово
надається свідку.
Свідок: Я, селянин з
Полтавщини, стверджую, що повернення в маєтки поміщиків супроводжувалося
масовим насильством. Німецькі воєнні власті охоче надавали в розпорядження
поміщиків озброєні загони.
Суддя: Чи є запитання
до свідка?
Прокурор: Ні.
Адвокат: Ні.
Суддя: Слово
надається адвокатові.
Адвокат: Гетьманський
уряд пішов на розробку аграрного законодавства й опублікував у липні 1918 року
„Проект загальних основ аграрної реформи”. Передбачалося збільшити кількість
землевласників за рахунок наділення селян державними, удільними, а також
викупленими у великих власників приватними землями.
Ваша Честь, я хочу звернути
Вашу увагу на національно-культурну політику Скоропадського. Гетьман за
короткий строк намагався українізувати державний апарат, почали засновуватись
українські гімназії, відкрилися українські університети, була створена Українська
Академія Наук на чолі з президентом Вернадським. Гетьман не шкодував коштів на
організацію великих культурних закладів. У серпні 1918 року було започатковано
Національну бібліотеку, Національний архів України, Український Національний
театр і т.д.
Суддя: Слово
надається свідку.
Свідок: Я, чиновник
міністерства освіти, засвідчую, що восени 1918 року в Україні вже налічувалось
150 українських гімназій, в тому числі й сільські. Для незаможніх учнів цих
гімназій затверджувалося 380 іменних стипендій.
Суддя: Чи є запитання
до свідка?
Прокурор: Ні.
Адвокат: Ні.
Суддя: оголошується
перерва. Суд іде радитись щодо винесення вироку.
Підсумковий етап
Вчитель підсумовує діяльність учнів протягом уроку, вказує на позитивне і недоліки, оцінює навчальні досягнення учнів.
Домашнє завдання
Кожному учневі записати власний вирок щодо діяльності гетьмана Скоропадського.