Тема: Урок узагальнення за темою "США і Канада у 1945 - на початку ХХІ ст."
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів по темі „США і Канада”; перевірити та оцінити знання учнів; надати учням можливість продемонструвати набуті знання, вміння та навички; проаналізувати причини допущених помилок; сприяти формуванню в учнів наукового світогляду та історичного мислення.
Тип уроку: урок перевірки знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручники, атласи, стінна карта „Політична карта світу”, тестові завдання, роздаткові матеріали.
Хід уроку
І. Оргмомент
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів
ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу
Можливе декількома варіантами.
Варіант І
Тестування
1. З ім’ям якого президента США пов’язаний початок маккартизму?
а) Г.Трумена;
б) Д.Ейзенхауера;
в) Дж.Кеннеді;
г) Л.Джонсона.
2. Більшість населення Канади становлять:
а) англо-канадці;
б) франко-канадці;
в) українці;
г) ескімоси.
3. Масовий рух за громадянські права чорношкірого населення США розгорнувся у
а) 1950-ті рр.;
б) 1960-ті рр.;
в) 1970-ті рр.;
г) 1980-ті рр.
4. „В’єтнамський синдром” – це :
а) негативна реакція у світі на війну у В’єтнамі;
б) побоювання втягнення у тривалий воєнний конфлікт;
в) небажання молодих американців служити в армії;
г) прояви агресивності у зовнішній політиці США.
5. Скандал щодо справи „Іран-контрас” пов’язаний з президентом США:
а) Дж.Картером;
б) Р.Рейганом;
в) Дж.Бушем;
г) Б.Клінтоном.
6. „Нових рубежів” прагнув досягти:
а) Дж.Кеннеді;
б) Л.Джонсон;
в) Дж.Форд;
г) Р.Ніксон.
7. Конституційна реформа в Канаді була проведена у
а) 1947 р.;
б) 1976 р.;
в) 1982 р.;
г) 1990 р.
8. Причинами економічного піднесення США в 1980 – 1990 рр.
а) запровадження нової техніки та технологій;
б) зростання споживання товарів першої необхідності;
в) значні витрати на потреби оборони;
г) стала соціальна політика адміністрації Б.Клінтона;
д) скорочення безробіття.
9. В основі „проблеми Квебек” лежить
а) прагнення США приєднати цю провінцію;
б) статус французької мови;
в) конфлікт між франко-канадцями та англо-канадцями на релігійному грунті;
г) дискримінація французької мови в Канаді;
д) прагнення франко-канадців до незалежності від Канади.
10. При владі у США в період 1945 – 2005 рр. більш тривалий час знаходилися
а) республіканці;
б) демократи.
11. Членом яких з цих організацій є Канада?
а) ООН;
б) ОБСЄ;
в) НАФТА;
г) ЄС;
д) НАТО;
е) СЕАТО;
є) СЕНТО;
ж) МЕРКУЛАС.
12. Поставте події у хронологічній послідовності
¤ Карибська криза;
¤ „Уотергейтський скандал”;
¤ Вбивство М.Л.Кінга;
¤ Операція „Кіготь орла”;
¤ Вбивство Дж.Кеннеді;
¤ Початок політики маккартизму;
¤ Прийняття „Тонкінської резолюції”;
¤ терористичний акт у Нью-Йорку;
¤ Початок війни у В’єтнамі;
¤ Прийняття „Білля про права громадян”.
Історичний диктант
1. Президент Трумен, за партійною приналежністю ..........., займав свій пост з ...... по ...... рік.
2. На зміну Трумену прийшов республіканець .......... .
3. Однією з його зовнішньополітичних заслуг було припинення війни у ....... .
4. Мартін Лютер Кінг – це ......... .
5. В ......... р. вперше генерал-губернатором Канади став її уродженець ............. .
6. Американським астронавтом, який першим ступив у ....... р. на поверхню Місяця, був ........... .
7. Через „Уотергейтський скандал” змушений був піти у відставку президент ......... .
8. „Імперією зла” президент США Р.Рейган назвав .......... .
9. На останніх президентських виборах у США переміг ......... .
10. Останній референдум, присвячений питанню незалежності Квебека, відбувся в ....... р.
11. Перша антитерористична операція після трагедії 11 вересня 2001 р. була проведена на території .......... проти .............. .
12. При владі в Канаді сьогодні знаходиться ............... партія.
Варіант ІІ
Складання історичного
портрета політичного діяча регіону
Учні складають історичний портрет діяча на свій вибір, використовуючи пам’ятку:
1. Біографічні дані: роки життя, соціальне положення, освіта.
2. Пости, які займав.
3. Мета політичної діяльності.
4. Які засоби використовував для досягнення мети? Оціни їх.
5. Які результати діяльності? Оціни їх.
6. Твоє ставлення до цього діяча. Які уроки для себе ти взяв з його діяльності?
Варіант ІІІ
Історична гра „Поле слави”
„Поле слави” – це інтелектуально – пізнавальна гра з історії. ЇЇ завдання:
n активізувати пізнавальний інтерес учнів до історії;
n перевірити рівень засвоєння учнями матеріалу;
n розвивати в учнів логічне та історичне мислення.
Правила
гри
Щоб
вийти на „Поле слави”, тобто перемогти, потрібно подолати 6 сходинок
(конкурсів).
Перша
сходинка „Розминка”
Командам
даються 10 запитань. На обдумування кожного запитання – 30 сек. За правильну
відповідь – 1 бал. Якщо команда не знає відповіді, то можуть допомогти
болільники (за кожну правильну відповідь – 0.5 бала).
Друга
сходинка „Хто
це?”
Потрібно
впізнати історичного діяча, використовуючи підказки. Підказок – 5. Якщо команда
впізнає діяча з першої підказки, то отримує 5 балів. За кожну наступну підказку
знімається 1 бал (якщо, наприклад, відгадує з п’ятої підказки, то отримує 1
бал).
Третя
сходинка „Історична
плутанина”
Командам
дається текст з 5 історичними помилками. За кожну правильно відгадану помилку
нараховується 1 бал.
Четверта
сходинка „Історичний
словничок”
По 3 члени команди стають ланцюжком. Вони по черзі повинні назвати історичний термін чи поняття з даної теми, а противник дати його визначення. Кожен член команди, назвавши термін, стає в кінець ланцюжка. Якщо протягом 30 сек. учасник не називає термін, він вибуває з гри. Перемагає та команда, чиї гравці залишаться в грі. За перемогу – 5 балів.
В
цей час решта команди штурмує 5 сходинку.
П’ята
сходинка „Конкурс
ерудитів”
Це
відгадування кросворда чи розв’язування головоломки. Тут гравцям потрібно проявити
загальну ерудицію та вміння логічно мислити. Перемагає та команда, яка дає
правильну відповідь на більшу кількість запитань. За кожне правильно відгадане
слово – 1 бал.
Шоста
сходинка „Впізнай
автора”
Команди
повинні назвати автора афоризму чи історичного твору, уривок з якого
зачитується .Хто перший правильно назве, той і перемагає. За кожну правильну
відповідь – 5 балів.
Підсумки
гри
Під звуки фанфар команда – переможниця виходить на „Поле
слави”.
Учасники
гри
Дві команди по 6 осіб. Решта – болільники.
Ведучий
Асистент ведучого (підраховує бали).
Помічник
асистента.
Хід гри
1-а
сходинка „Розминка”
1) Хто з політичних діячів США всупереч американським традиціям обирався на пост президента 4 рази? (Ф.Д.Рузвельт).
2) З ім’ям якого президента США пов’язують „справедливий курс”? (Г.Трумен).
3) В якому році і яким чином загинув Дж.Кеннеді? (1963, вбили).
4) Коли вперше генерал-губернатором Канади став уродженець Канади? (1952 р., В.Мессі).
5) Хто з діячів американської історії другої половини ХХ ст. став лауреатом Нобелівської премії? (М.Л.Кінг).
6) В якому році прапор з клиновим листком став державним прапором Канади? (1965 р.).
7) Який президент США був змушений піти у відставку через „Уотергейтський скандал”? (Р.Ніксон).
8) В якому році була проведена конституційна реформа в Канаді? (1982 р.).
9) Яку країну президент США Р.Рейган назвав „імперією зла”? (СРСР).
10) Внутрішньополітична доктрина якого президента США називається „консерватизм з людським обличчям”? (Буш-молодший).
2а сходинка „Хто це?”
1) – 2 роки очолював штат Нью-Йорк;
-- У 1913-1920 рр. був помічником морського міністра;
-- незважаючи на важку хворобу активно займався комерційно-фінансовою та політичною діяльністю;
-- розробив проект реформ, відомий під назвою „новий курс”;
-- президент США у 1933-1945 рр. (Ф.Д.Рузвельт).
2) – виходець зі скромної небагатої сім’ї, адвокат за фахом;
-- хитрий політик (партійна кличка „Трікі - Нікі”);
-- продовжував неоліберальний курс;
-- знятий з поста в результаті імпічменту;
-- президент США у 1969 – 1974 рр.(Р.Ніксон).
3-я сходинка „Історична плутанина”
1) „Уряд Франції на чолі з Шарлем де Голлем в жовтні 1962 р. намагався розмістити в Марокко ядерні ракети середнього радіусу дії. Ракети перевозилися таємно автомобільним транспортом. Виникла так звана „Середземноморська криза”. (СРСР, Хрущов, Куба, цивільні кораблі, „Карибська криза”).
4-а сходинка „Історичний
словничок”
Поняття і терміни з теми „США і Канада” (наприклад, „чорні бунти”, „Карибська криза”, „Уотергейтський скандал” тощо).
5-а сходинка „Конкурс
ерудитів”
1)
В кожному завданні по 5 слів. Всі вони,
крім одного, об’єднуються спільним родовим поняттям. І лише одне слово – зайве.
Вам потрібно його знайти.
а) Г.Трумен, Б.Клінтон, П.Мартін, Дж.Форд, Л.Джонсон.
б)
„Кіготь орла”, „ Буря в пустелі”, „Незламна свобода”, „Гнів і трепет”, „Морський
лев”.
в) „Лис пустелі”, Айк, „людина з Міссурі”, Трікі-Нікі, Поппі.
2) Про кого йде мова?
Вона довела провінціалкам, що фарбоване волосся, інтимний шепіт, мушка над губою і глибоке декольте не здатні зробити з вас героїню. Для цього треба ще бути – ким? (Мерилін Монро).
3)
Поясніть крилатий вислів.
„Коли
Роза сіла, Америка встала” (5 грудня 1955 р. чорна швачка Роза Паркс
відмовилася звільнити місце в автобусі, яке призначалося „тільки для білих”. Це
стало приводом до кампанії бойкоту міського транспорту у зв'язку з сегрегацією
місць в автобусі у м.Монтгомері, штат Алабама, яка потім поширилася на інші
міста Півдня США).
6-а сходинка „Впізнай автора”
1) „Не питай, що може зробити для тебе твоя країна, запитай, що ти можеш зробити для своєї країни” (Дж.Кеннеді).
2) „Ми прагнули змінити країну, а змінили світ” (Р.Рейган).
3) „Після гіркого досвіду В’єтнаму Америка зрозуміла, що вона не має тієї могутності, щоб... вирішувати кожну проблему. Ми знаємо, що наш вплив має межу...” (Г.Кіссінджер).
4) „Минуле говорить само за себе, а я зацікавлений у майбутньому. Тепер і в них, і в нас в уряді нові люди. Відкрито чисту сторінку. Почнемо розмовляти один з одним так, щоб кожна людина на землі змогла це зробити” (Д.Ейзенхауер)
5) „Хочемо цього чи не хочемо, але ми зобов’язані визнати, що здобута нами перемога поклала на американський народ тягар відповідальності за подальше керівництво світом” (Г.Трумен).
6) „Справа в економіці, дурнику!” (улюблене гасло передвиборної кампанії Б.Клінтона 1992 р.).
ІV. Підсумки уроку.
Оцінка роботи учнів, аналіз допущених помилок.
Список використаної
літератури
- Американские президенты: 41 исторический портрет от Джорджа Вашингтона до Билла Клинтона / Под ред. Ю.Хайдекинга. – Ростов-на-Дону, 1997.
- Великий довідник школяра: 5 – 11 класи. – Харків, 2003.
- Від Джеймса Монро до Джорджа Буша: Політика національної безпеки США – Доктрина Буша // Урядовий кур’єр. – 2004. – 3 липня.
- Выдающиеся политики ХХ века / Авт.-сост. И.С.Филинкова. – Минск, 1999.
- Газін В.П., Копилов С.А. Новітня історія країн Європи та Америки. 1945 – 2000 рр. – Кам’янець-Подільський, 2000.
- Гренвилл Дж. История ХХ века. Люди. События. Факты. – М., 1999.
- Далека, близька Канада // Урядовий кур’єр. – 2001. – 4 грудня.
- Джордж Вокер Буш – Президент США // Людина і влада. – 2000. - № 9 – 10.
- Канада // Пульсар. – 2002. - № 7 – 8.
- Кто есть кто в мировой политике / Редкол.: Кравченко Л.П. и др. – М., 1990.
- Рукомеда Р. Друга перемога республіканця Джорджа Буша // Україна і світ сьогодні. – 2004. – 6 – 12 листопада.
- Сивачев Н.В., Язьков Е.Ф. Новейшая история США. – М., 1980.
- Сорок другий Президент США // Трибуна. – 1993. - № 1.
- 100 великих правителей ХХ века / Авторы-составители Островцов А.А., Островцова М.А. – М., 2000.
- Терех Н. Рональд Рейган // Факты. – 2004. – 11 июня.
- Турлук Т. США у 80 – 90-ті рр. // Історія в школі. – 1998. - № 11.