Історики спростували 50 найпопулярніших міфів про Україну в Другій світовій війні
У видавництві “Клуб сімейного дозвілля” вийшла книга “Війна і міф. Українська друга світова”, створена Українським інститутом національної пам’яті спільно з Центром досліджень визвольного руху, проектом “LIKBEZ” та іншими організаціями.
“Звідки з’являються міфи? А головне – чому з’являються міфи? І чи можна щось із тими міфами зробити? І чи треба? Якщо ви тримаєте цю книжку, значить якесь із цих питань вас турбує, або, принаймні, цікавить. А значить, відповідь на останнє питання ми вже маємо: про історичні міфи говорити треба. Бо вони і цікавлять, і хвилюють: якою насправді є наша історія?”
Цими словами звертається до читачів нової книги “Війна і міф. Українська Друга світова” один із її редакторів радник Голови Українського інституту національної пам’яті Олександр Зінченко. Вона з’явилася щойно в січні 2016 року спільними зусиллями Українського інституту національної пам’яті, Центру досліджень визвольного руху, Електронного архіву визвольного руху, Історичної правди, просвітницького проекту “LIKBEZ. Історичний фронт” та видавництва “Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”.
Давно можна помітити, що війна, яку ведуть проти України, точиться не лише на донецькому полі бою, але й в інформаційному просторі. І головна зброя, яку застосовують проти нашої держави і нашого народу – це міфи. “Розіп’ятий хлопчик” не є чимось новим – протягом останніх 70 років радянська і російська великодержавна пропаганда наплодили та розвинули сотні таких вигадок про Україну в Другій світовій війні. І вони до сих пір допомагають мобілізовувати сили на війну проти України сучасну.
Якраз у фарватері відзначення 70-ї річниці завершення Другої світової війни, що відбувалося в 2015 році, і вийшла книга “Війна і міф. Українська Друга світова” як результат об’єднаних зусиль 15 істориків із різних організацій і установ. Її актуальність годі переоцінити. Хоча цій темі присвячено вже безліч наукових і популярних досліджень, ще далеко до часу, коли будуть остаточно розставлені всі крапки над «і». Гарячі дискусії спостерігаємо також за межами академічних установ.
Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни?
Це лише кілька прикладів із 50 вибраних міфів, які проаналізували автори видання. Ґрунтуючись на опублікованих наукових дослідженнях і архівних джерелах, історики в доступній для сприйняття формі пропонують читачам по-новому поглянути на поширені сюжети, що вкорінилися в масовій свідомості настільки, що здаються “непорушними”. До речі, “під удар” потрапили не тільки міфи радянсько-російського походження. По ЗМІ та в Інтернеті гуляють вигадки чи перекручення про Другу світову, народжені вже в незалежній Україні. І їх теж не оминули автори “Війни і міфу”. Бо такі речі не менше викривлюють розуміння нашої історії.
До роботи над книгою долучилися: Володимир В’ятрович, Максим Майоров, Сергій Громенко, Сергій Рябенко, Вікторія Яременко, Олеся Ісаюк, Ігор Бігун, Василь Павлов, Ростислав Пилявець, Яна Примаченко, Сергій Бутко, Кирило Галушко Богдан Короленко.
Однак, іще раз цитуючи передмову, хочеться зазначити, що “книжка «Війна і Міф» у жодному разі не претендує на істину в останній інстанції та еталон знання про Другу світову війну, а сам перелік згаданих тут міфів не є вичерпним. Ця книжка – лише історичний фаст-фуд, її поява спричинена бажанням задовольнити гострий голод на інформацію про цей період в умовах інформаційної війни”.
Шукайте “Війну і міф” у книгарнях! І не давайте новим міфам шансів узяти себе в полон.
Джерело: http://www.schoollife.org.ua/istoryky-sprostuvaly-50-najpopulyarnishyh-mifiv-pro-ukrajinu-v-druhij-svitovij-vijni/
|