Понеділок
29.04.2024
09:00
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт вчителя історії Голуб Катерини Олександрівни
Головна Реєстрація Вхід
»
Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2014 » Серпень » 3 » Календар Шполянщини
10:56
Календар Шполянщини

Серпень

        Серпень 1919. – Група українських військ в складі двох дивізій під командуванням Ю.Тютюнника, яка рухалася вздовж залізниці Вапнярка – Цвіткове, оволоділа Христинівкою, Тальним, Катеринополем, Іскреним, Васильковом і Шполою. Тут бронепоїзди українських військ було зупинено на відпочинок. Зі сходу, після захоплення Сміли, ст. Бобринська і Цвіткове, наступали денікінські війська. Вони вислали кінну розвідку в напрямку Шполи. Але неподалік станції Сигнаївка їм перепинили шлях авангарди Ю.Тютюнника. Між сторонами почалися переговори про встановлення демаркаційної лінії, які закінчилися тим, що українські війська залишили Шполу. Місто захопили денікінці. Вони почали насаджувати свої порядки, чинячи масові грабежі та вбивства населення.

Серпень 1937. – Хвиля арештів прокотилася Лозуваткою. Було заарештовано майже весь актив села: голову колгоспу Прохора Завгороднього, секретаря парторганізації Карпа Борща, бухгалтера Павла Шведовського, вчителя і поета Степана Бендюженка (Бена), інших спеціалістів – всього 22 чоловіка. Їх звинуватили у створенні „контрреволюційної націоналістичної повстанської організації, керованої польською розвідкою”. Після швидкого слідства відбувся суд, який виніс обвинуваченим смертний вирок, і в листопаді 1937 р. під Черкасами їх розстріляли.

Серпень 1941. – Матусів окупували фашисти. В селі утворилась німецька адміністрація, яку очолив спочатку комендант Вернер, а потім Герінг. Німець-адміністратор управляв і цукровим заводом. Старостою села було призначено М.М.Олійника – колишнього розкуркуленого, який повернувся в село. Були набрані команди поліцаїв і шуцманів, які очолили І.С.Седик та Гуленко з міста Шполи.

Серпень 1941. – Створено підпільну партійну організацію в Георгієвському радгоспі. До її складу входило 8 учасників, керівник – І.У.Перегон. Діяла до травня 1942 року.

Серпень 1941. – Створено Грушківську підпільну організацію с.Капустиного (Грушківський радгосп) під керівництвом С.Н.Осадчого. До її складу входило 8 осіб. Діяла до травня 1943 року.

Серпень 1990. – Завершено будівництво за спеціальним проектом нової школи в с.Сигнаївці – однієї з найкращих у Черкаській області.

Серпень 2003. – За рішенням конкурсної комісії з відбору базових міст і селищ місто Шполу та село Матусів визначено базою для впровадження українсько-канадського проекту „Молодь за здоров’я-2”, розрахованого на 2004-2005 рр.

2.08.1941. – Німецькі війська вступили в с.Лебедин. Почалася фашистська окупація, яка тривала до січня 1944 року.

3.08.2003. – „Шполянський технічний ліцей, який реорганізовано із Васильківського професійно-технічного училища № 44, розпочав свій перший набір учнів” (газета „Шполянські вісті”).

10.08.1918. – День народження Героя Радянського Союзу Івана Йосиповича Лисенка (1918-2001), уродженця с.Іскреного. Народився в селянській сім’ї, отримав неповну середню освіту. В 1936 р. поступив на навчання до фабрично-заводського училища при київському заводі „Більшовик”. У 1938-1941 рр. працював формувальником на цьому заводі і без відриву від виробництва за направленням комсомолу навчався і закінчив школу пілотів при Київському аероклубі та школу льотчиків-інструкторів. В діючій армії з 10 липня 1941 р. Заступник командира ескадрильї 74-го гвардійського штурмового авіаційного Сталінградського Червонопрапорного полку 1-ї гвардійської штурмової авіаційної дивізії 1-ї повітряної армії ІІІ-го Білоруського фронту гвардії старший лейтенант Лисенко І.Й. до вересня здійснив 512 бойових вильотів, нищив живу силу і бойову техніку противника, його резерви, військові ешелони, склади, авіацію на аеродромах. Удостоєний звання Героя Радянського Союзу Указом Президії Верховної Ради СРСР від 23 лютого 1945 р. За роки війни здійснив 596 бойових вильотів. У 1953 р. закінчив Таганрозькі вищі льотно-тактичні курси. З 1960 р. полковник Лисенко І.Й. в запасі. Жив у Києві. Працював в системі Міністерства сільського будівництва.

11.08.1994. – Утворено ВАТ „Лебединський насіннєвий завод”. Цей завод – один з найпотужніших насіннєвих заводів в Україні.

16.08.1964. – День народження воїна-інтернаціоналіста Олександра Володимировича Лущая (1964-1983), уродженця м.Шполи. Загинув під час оборони м.Джелалабада. За виявлені героїзм і відвагу рядовий Лущай О.В. посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки.

18.08.1794. – В Лебединському Георгіївському монастирі відбувся з'їзд православного духовенства, де вирішувалися організаційні питання про приєднання до уніатів. Це свідчило про особливу довіру вищого духовенства до Георгіївського монастиря; він мав заслуги перед Синодом, проводив у життя директиви російського уряду, нехтуючи інтересами прихожан. Пізніше, на початку ХХ століття, це виллється у тривалий конфлікт лебединців з монастирем.

18.08.1918. – Лебединський повітовий староста повідомляв власті, що в околицях Лебедина діють партизанські загони. При появі партизанів у селі багато місцевих робітників і селян приєднуються до них та всіляко їм допомагають.

23.08.1932. – День народження українського режисера анімаційного кіно, заслуженого діяча мистецтв України (1995) Давида Яновича Черкаського, уродженця м.Шполи. В 1955 р. закінчив Київський інженерно-будівельний інститут. З 1959 р. працює на кіностудії „Київнаукфільм”. Основні фільми: „Таємниця Чорного короля”, „Колумб причалює до берега”, „Містерія-буф” за В.Маяковським, „Короткі історії”, „Чарівник Ох”, „Якого дідька треба?”, „Пригоди капітана Врунгеля”, „Лікар Айболить”, „Острів скарбів”, „Божевільні макарони”, „Найсильніший Дикого Заходу” та інші.

23.08.1948. – День народження заслуженого працівника культури України (1992), директора Черкаського музичного училища ім. С.С.Гулака-Артемовського (з 1982 р.) Валентина Івановича Хорошого, уродженця м. Шполи.

24.08.1991. – День незалежності України.

24.08.2004. – До Дня незалежності України випущено ювілейний презентаційний альбом „Шпола – географічний центр території України”.

28.08.1935. – День народження композитора, члена Національної Всеукраїнської музичної спілки Володимира Самійловича Постолаки, уродженця с.Капустиного. Він автор більше сотні різних за жанрами пісень, кількох збірок, неодноразовий лауреат престижних фестивалів та конкурсів, дипломант міжнародного конкурсу „Створімо сучасну українську патріотичну пісню”. Він бере активну участь в обласних конкурсах, які проводить Всеукраїнська національна музична спілка. В 1998 році став лауреатом обласного конкурсу на кращу пісню до 55-ої річниці визволення Черкас від німецько-фашистських загарбників, брав участь в обласному конкурсі до 2000-річчя Різдва Христового, де став лауреатом і отримав третю премію. В. Постолака організував самодіяльний пісенний колектив „Чотири броди”, яким керує на громадських засадах. Колектив виступав у школах Шполянського району, сусідніх Катеринопільському та Звенигородському районах, на підприємствах та організаціях Шполи, обласного центру, у Каневі.

28.08.2001. – В Шполі відкрилося відділення одного з найпотужніших в Україні банків – банку  „Аваль”. Воно надає населенню району повний спектр банківських послуг.

30.08.1929. – День народження поета, журналіста та письменника-фантаста Ігоря Марковича Росоховатського, уродженця м. Шполи. Закінчив філологічний факультет Київського педінституту ім. О.М.Горького. Більше 20 років працював журналістом, багато подорожував, брав участь у роботі наукових конгресів. Вперше виступив у літературі в 1954 р. із поетичним збірником „Міст”. Він знаний у літературі як автор більше двох десятків книг, серед яких науково-фантастичні оповідання, повісті, збірники науково-популярних оповідань „Стрілка годинника”, „У підводних печерах”, „Загадка „Акули”, „Зустріч в часі”, „Виток історії”, „Справа командора”, „Коли ти повернешся”, „Ураган” та інших. У співавторстві з І.Миколайчуком написав сценарій фільму „Під сузір’ям Близнят”. У співавторстві з членом-кореспондентом АН СРСР, лауреатом Державної премії СРСР А.Стогнієм видав науково-популярну книгу  „КД – кібернетичний двійник”. Його твори перекладені на тридцять мов світу.

30.08.1994. – День народження головних символів м.Шполи – герба і прапора (автор герба – член творчої групи Комісії з геральдики м. Черкаси Олег Геннадійович Толкушин). Герб – щит, на якому зображено у срібному полі жінку в білому платті і коричневій плахті, в руках якої сніп пшениці. Оскільки місто знаходиться в Черкаській області, на ознаку адміністративного підпорядкування у главі щита зображено історичний герб Черкас – у червленому полі срібний кінь. Прапор – прямокутне полотнище з трьома однаковими смугами: вгорі – малинова, потім – голуба, внизу – жовта. У центрі полотнища – щит з гербом Шполи, обрамлений білою каймою. Символи міста затверджено другою сесією Шполянської міської ради народних депутатів.

30.08.2004. – Голова райдержадміністрації С.В.Гребенюченко підписав розпорядження „Про оголошення 2004-2005 навчального року Роком здоров’я на Шполянщині”.

31.08.1924. – День народження Героя Радянського Союзу Олександра Миколайовича Кунця, уродженця м.Шполи. Народився в сім’ї службовця, закінчив 7 класів. Навчався в Пензенському ремісничому училищі. В діючій армії з червня 1941 р. В 1942 р. закінчив школу розвідників-підривників і у складі загону ім. капітана Гастелло був закинутий в тил фашистських військ. З січня 1943 р. продовжував воювати у складі 331-ї стрілецької дивізії в 394-й окремій розвідроті. Пройшов з боями до Берліна. Кулеметник розвідувальної роти 21-ї гвардійської механізованої бригади 8-го гвардійського механізованого корпусу 1-ї гвардійської танкової армії І-го Білоруського фронту гвардії сержант Кунець О.М. з групою розвідників у ході Вісло-Одерської операції 17-18 січня 1945 р. раптовим вогнем з кулемета в районі польського міста Нове Място розсіяв великий обоз ворога, а в ніч на 25 січня 1945 р. знищив на аеродромі ворога 5 літаків і значну кількість обслуговуючого і льотного складу. Удостоєний звання Героя Радянського Союзу Указом Президії Верховної Ради СРСР від 31 травня 1945 р. Після закінчення війни жив у м. Івано-Франківську.

31.08.1967. – „Прикрасилося с.Іскрене новою будовою. В центрі села відкрито магазин промислових товарів. Тепер колгоспникам не доведеться виїжджати за цінними покупками в сусідні села” (газета „Шполянські вісті”).

31.08.1978. – Урочисто відкрито новий корпус Матусівської СШ № 1.

 

Переглядів: 622 | Додав: golubka | Теги: Шпола, Іскрене, Матусів | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Серпень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples